Prospektüs - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Prospektüs Kelime Kökeni

Lat prospectus "ön-bakış", tanıtım yazısı Lat prospicere, prospect- öne bakmak Lat pro+1 specere, spect- bakmak, gözlemek  spekülasyon

Tarihte En Eski Kaynak

"ilaç tanıtım yazısı" [ (1950 yılından önce) ]
"şirket veya menkul değer tanıtım yazısı" [ c (1932) : telefon rehberindeki adreslere gönderilecek bir prospektüs otelin irtifaını, meziyetlerini anlatır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Latince prospectus "'ön-bakış', tanıtım yazısı" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince prospicere, prospect- "öne bakmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince specere, spect- "bakmak, gözlemek" fiilinden pro+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için spekülasyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Sözcüğün modern anlamı Katolik inancını denizaşırı ülkelere yaymak amacıyla 1622'de kurulan Sacra Congregatio de Propaganda Fide (“İnancı Yaymak Amaçlı Kutsal Cemiyet”) adlı teşkilatın adından türemiştir.

Etiketler: Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.