Profesör

Fr professeur üniversite öğretmeni Lat professor 1. bir mezhep veya meslek sahibi olan, 2. üniversitede "meslekten" öğretim görevlisi Lat profiteri, profess- bir şey veya bir kişi lehine tanıklık etmek, mezhep veya meslek sahibi olmak +or Lat pro+1 fateri, fass- konuşmak, tanıklık etmek Lat fari, fat- söylemek  fabl

Tarihte En Eski Kaynak

[ Recaizade Ekrem, Araba Sevdası (1887) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca professeur "üniversite öğretmeni" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince professor "1. bir mezhep veya meslek sahibi olan, 2. üniversitede "meslekten" öğretim görevlisi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince profiteri, profess- "bir şey veya bir kişi lehine tanıklık etmek, mezhep veya meslek sahibi olmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince fateri, fass- "konuşmak, tanıklık etmek" fiilinden pro+1 önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince fari, fat- "söylemek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fabl maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Latincedir. Güncel Fransızca ve İngilizcede kısmen üretkendir.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Klasik Latince, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Profesör ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play