Profesör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Profesör Kelime Kökeni

Fr professeur üniversite öğretmeni Lat professor 1. bir mezhep veya meslek sahibi olan, 2. üniversitede 'meslekten' öğretim görevlisi Lat profiteri, profess- bir şey veya bir kişi lehine tanıklık etmek, mezhep veya meslek sahibi olmak +or Lat pro+1 fateri, fass- konuşmak, tanıklık etmek Lat fari, fat- söylemek  fabl

Tarihte En Eski Kaynak

[ Recaizade Ekrem, Araba Sevdası (1887) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca professeur "üniversite öğretmeni" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince professor "1. bir mezhep veya meslek sahibi olan, 2. üniversitede 'meslekten' öğretim görevlisi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince profiteri, profess- "bir şey veya bir kişi lehine tanıklık etmek, mezhep veya meslek sahibi olmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince fateri, fass- "konuşmak, tanıklık etmek" fiilinden pro+1 önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince fari, fat- "söylemek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fabl maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latincedir. Güncel Fransızca ve İngilizcede kısmen üretkendir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.