Prematüre

Fr prématuré olgun-öncesi, süresinden önce olan tıbbi olay veya doğum Fr pre+ maturé olgun Lat maturus 1. erken, turfanda (ürün), 2. olgun, ergin  matine

Tarihte En Eski Kaynak

"erken doğum" [ c (1954) : 2293 çocuktan 220'si erken doğmuş, prematüre markezi sayesinde bunlar cemiyete kazandırılmıştır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca prématuré "olgun-öncesi, süresinden önce olan tıbbi olay veya doğum" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca maturé "olgun" sözcüğünden pre+ önekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince maturus "1. erken, turfanda (ürün), 2. olgun, ergin" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için matine maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Fransızca préhistoire veya Almanca vorgeschichte karşılığı olarak Türkçeleştirilip, telaffuzu Eski Yunanca veya Latinceye benzetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Prematüre kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Prematüre nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır. Prematüre ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play