Pratik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pratik Kelime Kökeni

Fr pratique 1. eylem, işlev (isim), 2. işleyen, işlevsel (sıfat) Lat practicus a.a. EYun praktikós πρακτικός a.a. EYun prássō, prag- πράσσω, πραγ- yapmak, eylemek, başarmak +ikos

Tarihte En Eski Kaynak

pratik "işlevsel (sıfat)" [ c (1930) : gayet pratik ve ucuz olan bu kıymetli rehber ]
pratisyen "uzman olmayan hekim" [ c (1930) : Doktorlar profesör, profesör muavini, mütehassıs ve pratisyen olarak tasnif edilecek ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca pratique "1. eylem, işlev (isim), 2. işleyen, işlevsel (sıfat)" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen practicus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen praktikós πρακτικός z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca prássō, prag- πράσσω, πραγ- z "yapmak, eylemek, başarmak" fiilinden +ikos sonekiyle türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Pratik kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, pratik nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.