Postulat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Postulat Kelime Kökeni

Fr postulat iddia, varsayım Lat postulatum dava konusu Lat postulare talep etmek, dava açmak Lat poscere, post- sormak, talep etmek << HAvr *prk-sk- HAvr *prek- sormak, dilemek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dergisi (1943) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca postulat "iddia, varsayım" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince postulatum "dava konusu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince postulare "talep etmek, dava açmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince poscere, post- "sormak, talep etmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *prk-sk- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *prek- "sormak, dilemek" kökünden türetilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.