Polar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Polar Kelime Kökeni

İng polar kutupsal, kutba ait İng pole kutup Fr pole a.a. << Lat polus a.a. EYun pólos πόλος eksen, tekerlek mili << HAvr *kʷol-o- a.a. HAvr *kʷel-1 dönmek  koli

Tarihte En Eski Kaynak

polar "ısı izolasyonu sağlayan bir tür polyester kumaş" [ m (1997) : üşümeyerek kayak yapmanın keyfini çıkarmak için polar tulum ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce polar "kutupsal, kutba ait" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce pole "kutup" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca aynı anlama gelen pole sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen polus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca pólos πόλος z "eksen, tekerlek mili" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kʷol-o- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷel-1 "dönmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için koli maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Polar kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, polar nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Önseste HAvr /kʷ/ Yunancaya /p/, İndo-Aryan dillerine /ç/ olarak yansır.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.