Piyano

Fr/İt piano a.a. İt gravicembalo a piano e forte geniş dinamik erimli klavyeli çalgı B. Cristofori (1655-1731), Padua"lı müzik aleti imalatçısı. § İt piano alçak, kısık (ses) (<< Lat planus yassı ) İt forte güçlü, yüksek (ses)  planör

Tarihte En Eski Kaynak

""maruf nev-icat musiki aleti"" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İtalyanca aynı anlama gelen piano sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca gravicembalo a piano e forte "geniş dinamik erimli klavyeli çalgı" deyiminden türetilmiştir. (İlk kullanımı: B. Cristofori (1655-1731), Padua"lı müzik aleti imalatçısı.) Bu sözcük İtalyanca piano "alçak, kısık (ses)" (NOT: İtalyanca sözcük Latince planus "yassı" sözcüğünden evrilmiştir. ) ve İtalyanca forte "güçlü, yüksek (ses)" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için planör maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Sabit dinamik erime sahip olan klavsenden farkını vurgulamak üzere adlandırılmıştır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İtalyanca , Aynı anlamda, Türeme, İtalyanca , İlk kullanım, Bileşik kelime, Ses evrimi, Klasik Latince, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play