Pestil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pestil Kelime Kökeni

İt pastillo şekerlenmiş meyveden yapılan lokum veya şekerleme İt pasta πάστη bulamaç, hamur =? İt pastello her türlü macun  pasta

Tarihte En Eski Kaynak

bestil [ Osmanlı Kanunnameleri (1500 yılından önce) ]
pestil [ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca pastillo "şekerlenmiş meyveden yapılan lokum veya şekerleme" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca pasta πάστη z "bulamaç, hamur" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük İtalyanca pastello "her türlü macun" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için pasta maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Fransızca pastille "küçük hamurişi veya lokuma benzer tatlı". Çeşitli Avrupa dillerinde 16. yy ortalarında beliren bu sözcüğün nihai kaynağı muğlaktır. Türkçe bastık ("pestil, üzüm suyu ve nişastadan yapılan ince tabaka şeklinde tatlı") sözcüğü ile ilişkilendirilebilir.

Etiketler: İtalyanca, Türeme, İtalyanca, Eşkökenlilik, İtalyanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.