Perende - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Perende Kelime Kökeni

Fa parande پرنده uçan, uçucu, kanat çırpan, havada uçarak atılan takla Fa parandāχtan پرنداختن uçmak, kanat çırpmak § Fa par پر kanat Fa andāχtan, andāz- أنداختن, أنداز atmak  endaze

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça parande پرنده z "uçan, uçucu, kanat çırpan, havada uçarak atılan takla" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça parandāχtan پرنداختن z "uçmak, kanat çırpmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Farsça par پر z "kanat" ve Farsça andāχtan, andāz- أنداختن, أنداز z "atmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için endaze maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Perende kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, perende nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Avesta (Zend) dilinde *para-tak- (ileri-koşmak) biçimine indirgenmesi problematiktir.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.