Pençe - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pençe Kelime Kökeni

Fa pance پنجه beşli olan her şey, el, özellikle yırtıcı kuş veya vahşi hayvan eli Fa panc پنج beş  penç

Tarihte En Eski Kaynak

[ Dede Korkut Kitabı (1400 yılından önce) : (...) doladı, aslanuñ pençesine sunuverdi. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça pance پنجه z "beşli olan her şey, el, özellikle yırtıcı kuş veya vahşi hayvan eli" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça panc پنج z "beş" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için penç maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Pençe kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, pençe nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Sanskritçe pánca, Avesta (Zend) dilinde pança-, Ermenice hing հինգ, Eski Yunanca pénte, Latince quinque, quint-, Germence *finf- > İngilizce five (beş). Sayılan örneklerin tümü, kurallı ses evrimiyle Hintavrupa Anadilinde *penkwe sözcüğünden türemiştir. Latince önseste regresif asimilasyon görülür. Ermenice önseste /*p/ > /h/ standarttır.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.