Pelesenk - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pelesenk - Yan Anlam Kelime Kökeni

Fa bārsang/pārsang بارسنگ/پارسنگ denge maksadıyla teraziye veya kayığa veya at yükünün hafif tarafına konulan taş § Fa bār بار yük Fa sang سنگ taş  beygir, seng

Tarihte En Eski Kaynak

berseng/bârseng vulg. persenk "terazinin hafif tarafına denge için konan ağırlık" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
perseng ""medar-ı kelam olmak üzere söz arasında münasebetli münasebetsiz tekrar olunan ‘efendim, efendime söyleyeyim, uzatmayalım’ gibi tabir"" [ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça bārsang veya pārsang بارسنگ/پارسنگ z "denge maksadıyla teraziye veya kayığa veya at yükünün hafif tarafına konulan taş" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça bār بار z "yük" ve Farsça sang سنگ z "taş" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için beygir, seng maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Diline pelesenk etmek deyiminde. Türkçe deyim muhtemelen dil safrası anlamından türemiş ve daha sonra pelesenk1 sözcüğüyle karıştırılmıştır.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.