Pehlivan

Fa pahlavān پهلوان bahadır, yiğit, savaşçı << OFa pahlavīk Part, MÖ 3. yy"da İran"ı istila eden ve 450 yıl egemen olan Doğu İran kavmine mensup kişi Sogd pahlawānī a.a. EFa parθava- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

pehlevān [ Darir (çev.), Kıssa-i Yusuf (1377 yılından önce) : pehlevān-ı hūb yüzlüsin be-nām, ben severem pehlevānı iy kirām ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça pahlavān پهلوان z "bahadır, yiğit, savaşçı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) pahlavīk "Part, MÖ 3. yy"da İran"ı istila eden ve 450 yıl egemen olan Doğu İran kavmine mensup kişi" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Soğdca aynı anlama gelen pahlawānī sözcüğü ile eş kökenlidir. Soğdca sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen parθava- sözcüğü ile eş kökenlidir.

Ek Bilgi

Aynı kökten Sanskritçe pitár, Ermenice hayr, Eski Yunanca patēr, Latince pater, Almanca vater, İngilizce father (baba). Ermenice önseste p > h evrimi standarttır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Soğdca, Aynı anlamda, Eski Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır. Pehlivan ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play