Pedagog - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pedagog Kelime Kökeni

Fr pédagogue çocuk eğitimi uzmanı EYun paidagōgos παιδαγωγος çocuk bakıcısı, eğitmen § EYun paîs, paid- παῖς, παιδ- çocuk EYun agōgós αγωγός yöneten, sevk eden EYun ágō άγω sürmek, sevketmek, gütmek  pedo+, aksiyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca pédagogue "çocuk eğitimi uzmanı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca paidagōgos παιδαγωγος z "çocuk bakıcısı, eğitmen" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca paîs, paid- παῖς, παιδ- z "çocuk" ve Eski Yunanca agōgós αγωγός z "yöneten, sevk eden" sözcüklerinin bileşiğidir. Yunanca sözcük Eski Yunanca ágō άγω z "sürmek, sevketmek, gütmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pedo+, aksiyon maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Pedagog kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, pedagog nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Eski Fransızca bonbasin sözcüğü halk etimolojisinin etkisiyle bon basin (“iyi pazen”) şeklini almıştır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.