Peşmerge - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Peşmerge Kelime Kökeni

Kürd pêşmerge öncü fedai, 1961'den sonra Barzani savaşçılarına verilen ad § Kürd pêş ön, önde, önce, öncü Kürd merge fedai, bir dava için ölüme giden (<? Fa marg مرگ ölüm )  peşin

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Kürtçe (Kurmanci) pêşmerge "öncü fedai, 1961'den sonra Barzani savaşçılarına verilen ad" sözcüğünden alıntıdır. Kürtçe sözcük Kürtçe (Kurmanci) pêş "ön, önde, önce, öncü" ve Kürtçe (Kurmanci) merge "fedai, bir dava için ölüme giden" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Kürtçe sözcük Farsça marg مرگ z "ölüm" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. ) Daha fazla bilgi için peşin maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Farsça pēşdast (avans, peşin para). ● Genel kural olarak 16. yy'dan eski Farsça alıntılarda Farça yā-yı mechul (yā harfi ile yazılan /ē/ sesi) Türkçede /e/ olarak korunmuş, 16. yy ve daha sonraki alıntılarda yazışa uygun olarak /ī/ tercih edilmiştir.

Etiketler: Kürtçe, Bileşik kelime, Kürtçe, Kürtçe, Türeme, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.