Peşkeş - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Peşkeş Kelime Kökeni

Fa pēşkaş پيش كش küçüğün büyüğe verdiği hediye, özellikle bir göreve atanma karşılığı hükümdara verilen bahşiş Fa pēş kaşīdan پيش كشيدن öndelemek, takdim etmek § Fa pēş پيش ön Fa kaşīdan, kaş- كشيدن, كش çekmek  peşin, keş1

Tarihte En Eski Kaynak

pīşkeş çekmek [ Dede Korkut Kitabı (1400 yılından önce) : Pes Begil geldi, pişkeş çekdi. ]
pīşkeş "hediye, bahşiş" [ Fatih Sultan Mehmed, Kanunname-i Al-i Osman (1481 yılından önce) : her nereden harac ve pīşkeş gelürse vüzerama ve defterdarlarıma dahı hisseleri gelsün ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça pēşkaş پيش كش z "küçüğün büyüğe verdiği hediye, özellikle bir göreve atanma karşılığı hükümdara verilen bahşiş" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça pēş kaşīdan پيش كشيدن z "öndelemek, takdim etmek" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Farsça pēş پيش z "ön" ve Farsça kaşīdan, kaş- كشيدن, كش z "çekmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için peşin, keş1 maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Farsça pēşdast (avans, peşin para). ● Genel kural olarak 16. yy'dan eski Farsça alıntılarda Farça yā-yı mechul (yā harfi ile yazılan /ē/ sesi) Türkçede /e/ olarak korunmuş, 16. yy ve daha sonraki alıntılarda yazışa uygun olarak /ī/ tercih edilmiştir.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.