Pasifizm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pasifizm Kelime Kökeni

Fr pacifisme barışçılık, savaş karşıtlığı Lat pacificus barış-yapan, barışçı +ism § Lat pāx, pāc- [pāg-] barış (<< HAvr *pak- sözleşme yapmak, antlaşmak ) Lat facere yapmak  pakt, faktör

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1968) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca pacifisme "barışçılık, savaş karşıtlığı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince pacificus "barış-yapan, barışçı" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince pāg- kökünden gelen pāx, pāc- "barış" (NOT: Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pak- "sözleşme yapmak, antlaşmak" biçiminden evrilmiştir. ) ve Latince facere "yapmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için pakt, faktör maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Bileşik kelime, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.