Partenojenez

Fr parthénogénèse bakire doğum, döllemesiz üreme § EYun parthénos παρθένος bakire EYun génesis γένεσις doğum EYun gígnomai, gen- γίγνομαι doğmak veya doğurmak +sis  +jen<sup

Tarihte En Eski Kaynak

"askeriyede gizli anlamı olan tanıtma sözü, şifre" [ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1821) : muntazam askerler beyninde kullanılır parola tabir ettikleri madde-i lafziyye ile birbirine remz ü işaret ederek ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca parthénogénèse "bakire doğum, döllemesiz üreme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca parthénos παρθένος z "bakire" ve Eski Yunanca génesis γένεσις z "doğum" sözcüklerinin bileşiğidir. Yunanca sözcük Eski Yunanca gígnomai, gen- γίγνομαι z "doğmak veya doğurmak" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +jen<sup maddesine bakınız.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Bileşik kelime, Antik Yunanca, Bileşik kelimenin devamı, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play