Panorama - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Panorama Kelime Kökeni

İng panorama 1. bir resmi silindir etrafında döndürerek 360 derece görüntü gösteren aygıt, 2. genel görüntü 1788 Robert Barker, İrl. ressam. § EYun pâs, pan(t)- πᾶς, παν(τ)- tüm EYun ʰórama ὅραμα görüntü, manzara EYun ʰoráō, op- ὁράω görmek, bakmak +ma  pan+, optik

Tarihte En Eski Kaynak

"genel görüntü" [ Ahmet Mithat Ef. (1877) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce panorama "1. bir resmi silindir etrafında döndürerek 360 derece görüntü gösteren aygıt, 2. genel görüntü" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1788 Robert Barker, İrl. ressam.) İngilizce sözcük Eski Yunanca pâs, pan(t)- πᾶς, παν(τ)- z "tüm" ve Eski Yunanca ʰórama ὅραμα z "görüntü, manzara" sözcüklerinin bileşiğidir. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰoráō, op- ὁράω z "görmek, bakmak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pan+, optik maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Panorama kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, panorama nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Evliya Çelebi'ye göre Rumeli ağzına özgüdür.

Etiketler: İngilizce, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.