Pötifur - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pötifur Kelime Kökeni

Fr petits four küçük pasta veya hamur işi § Fr petit küçük Fr four fırın, fırın işi (<< Lat furnus fırın )  fırın

Tarihte En Eski Kaynak

[ Türkiye Şeker Fabrikaları, Türk Kadınının Tatlı Kitabı (1939) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca petits four "küçük pasta veya hamur işi" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca petit "küçük" ve Fransızca four "fırın, fırın işi" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Fransızca sözcük Latince furnus "fırın" sözcüğünden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için fırın maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Pötifur kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, pötifur nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Latince fiilin şimdiki zaman kökü pon-, perfekt kökü pos- olup, Fransızca poser (koymak) fiili, Latince fiilin perfekt kökünden türetilmiştir. Dolayısıyla, ör: Latince componere > Fransızca composer.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Fransızca, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.