Pötibör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pötibör Kelime Kökeni

Fr petit-beurre bir tür bisküvi § Fr petit küçük Fr beurre tereyağı (<< Lat butyrum a.a. )  bütan

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1956) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca petit-beurre "bir tür bisküvi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca petit "küçük" ve Fransızca beurre "tereyağı" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen butyrum sözcüğünden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için bütan maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Pötibör kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, pötibör nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Latince fiilin şimdiki zaman kökü pon-, perfekt kökü pos- olup, Fransızca poser (koymak) fiili, Latince fiilin perfekt kökünden türetilmiştir. Dolayısıyla, ör: Latince componere > Fransızca composer.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Fransızca, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.