Orkestra - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Orkestra Kelime Kökeni

İt orchestra müzisyenler grubu Fr orchéstre 1. tiyatroda müzisyenlere ayrılan yer [esk.], 2. a.a. EYun orχéstra ορχέστρα dans alanı, tiyatroda koroya ayrılan yer EYun orχéomai ορχέομαι raksetmek, horon tepmek, tepinmek << HAvr *orgh-i- HAvr *ergh- (cinsel anlamda) azmak, husye

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : beş uzuvdan mürekkep bir orkestra ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca orchestra "müzisyenler grubu" veya Fransızca orchéstre "1. tiyatroda müzisyenlere ayrılan yer [esk.], 2. müzisyenler grubu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca orχéstra ορχέστρα z "dans alanı, tiyatroda koroya ayrılan yer" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca orχéomai ορχέομαι z "raksetmek, horon tepmek, tepinmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *orgh-i- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ergh- "(cinsel anlamda) azmak, husye" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Yunanca sözcük İngilizce work (çalışma) ile eş yapıdadır.

Etiketler: İtalyanca, Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.