Optik

Fr optique göze veya görmeye ilişkin EYun optikós οπτικός a.a. EYun ōps, opt- ώψ, οπτ- görme, göz +ikos EYun ʰoráō, op- οράω, oπ- görmek HAvr *okʷ- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1934) : fizik lâboratuarı için lüzumu olan optik cihazlar ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca optique "göze veya görmeye ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen optikós οπτικός z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ōps, opt- ώψ, οπτ- z "görme, göz" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰoráō, op- οράω, oπ- z "görmek" fiili ile eş kökenlidir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *okʷ- kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Hintavrupa Anadilinde /kʷ/ sesi Yunancada /p/, Latincede /k/, Germencede /g/, Ermenicede /c/ olarak realize edilir. Dolayısıyla Eski Yunanca óp-s, Latince oc-ulus, Almanca Aug-e, İngilizce eye (< eig-e ), Erm ac-k" աջք (göz).

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Antik Yunanca, Aynı anlamda, Türeme, Eşkökenlilik, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play