Oportünizm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Oportünizm Kelime Kökeni

Fr opportunisme fırsatçılık 1876 Rochefort, Fr. yazar. Fr opportun uygun, elverişli +ism Lat opportunus limana doğru esen (rüzgâr), elverişli Lat ob+ portus liman  portal

Tarihte En Eski Kaynak

oportünizma [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca opportunisme "fırsatçılık" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1876 Rochefort, Fr. yazar.) Fransızca sözcük Fransızca opportun "uygun, elverişli" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince opportunus "limana doğru esen (rüzgâr), elverişli" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince portus "liman" sözcüğünden ob+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için portal maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İstanbul'da ilk operet 1881'de Dikran Çuhaciyan tarafından sahneye konmuştur.

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.