Oküler - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Oküler Kelime Kökeni

Fr oculaire 1. göze ait, göze ilişkin, 2. mikroskopun göze yakın olan camı Lat oculus göz << HAvr *okʷ-olo- a.a. HAvr *okʷ- görmek  optik

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 2. Baskı (1955) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca oculaire "1. göze ait, göze ilişkin, 2. mikroskopun göze yakın olan camı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince oculus "göz" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *okʷ-olo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *okʷ- "görmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için optik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Yunanca ve Latincede ortak olan sözcüklerdendir. Aynı kökten Germence *ahto >> Almanca acht, İngilizce eight (aynı anlamda), Sanskritçe aṣṭa अष्ट, Avesta (Zend) dilinde aştí = Farsça haşt (aynı anlamda). Latince october (Ekim) 1 Martta başlayan Roma takviminin sekizinci ayıdır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.