Numara - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Numara Kelime Kökeni

İt numero Fr numéro rakam, sayı << Lat numerus a.a. << HAvr *nom-eso- HAvr *nem- belirlemek, tayin etmek

Tarihte En Eski Kaynak

numero [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) : Numero: adet, rakam galatı lüzumsuz alafranga tabir ]
numeratör "[Fr numérateur] sayı basan aygıt" [ İlan-ı Ticaret: Osmanlı'dan Cumhuriyet'e İstanbul (1911) : Sosn sistem Amerikan el numeratörleri ]
nümerik "[Fr numérique] sayısal" [ c (1951) : teoremler, genel isbata geçmeden önce, nümerik örnekler üzerinde sağlanmıştır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca numero veya Fransızca numéro "rakam, sayı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen numerus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *nom-eso- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *nem- "belirlemek, tayin etmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Nuar telaffuzu galat-ı fahiştir.

Etiketler: İtalyanca, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.