Nostalji - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nostalji Kelime Kökeni

Fr nostalgie sıla hasreti, eskiye duyulan özlem § EYun nóstos νόστος vatana dönme, sıla (<< HAvr *nos-to- HAvr *nes-1 eve dönme ) EYun álgos άλγος acı  analjezi

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1931) : derin bir tahassürle, adeta bir nostalji ile İstanbul'u düşünür ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca nostalgie "sıla hasreti, eskiye duyulan özlem" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca nóstos νόστος z "vatana dönme, sıla" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *nos-to- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *nes-1 "eve dönme" kökünden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca álgos άλγος z "acı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için analjezi maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.