Nokta - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nokta Kelime Kökeni

Ar nuḳṭa ͭ نقطة [#nḳṭ mr.] nokta, özellikle Arap yazısında kullanılan noktalama işaretleri Aram nūḳdtā נוקדתא nokta, özellikle İbrani yazısında kullanılan noktalama işaretleri İbr/Aram #nḳd נקד noktalama, sivri bir uçla işaretleme, gagalama  nakit

Tarihte En Eski Kaynak

[ Codex Cumanicus (1300) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça nḳṭ kökünden gelen nuḳṭat نقطة z "nokta, özellikle Arap yazısında kullanılan noktalama işaretleri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice nūḳdtā נוקדתא z "nokta, özellikle İbrani yazısında kullanılan noktalama işaretleri" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #nḳd נקד z "noktalama, sivri bir uçla işaretleme, gagalama" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için nakit maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Nokta kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, nokta nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Sıfat olarak kullanımı Türkçeye mahsustur.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Aramice ve Süryanice, Türeme, İbranice ve Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.