Nilüfer - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nilüfer Kelime Kökeni

Fa nīlufar/nīlūpal/līlūpal نيلفر/نيلوپل/ليلوپل bir tür çiçek << OFa nilōpal a.a. Sans nīlotpala नीलोत्पल mavi lotus çiçeği, nymphaea cyanea § Sans nīla koyu mavi Sans utpala उत्पल lotus çiçeği  anilin

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1400 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça nīlufar veya nīlūpal veya līlūpal نيلفر/نيلوپل/ليلوپل z "bir tür çiçek" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen nilōpal sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Sanskritçe nīlotpala नीलोत्पल z "mavi lotus çiçeği, nymphaea cyanea" sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Sanskritçe nīla "koyu mavi" ve Sanskritçe utpala उत्पल z "lotus çiçeği" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için anilin maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Nilüfer kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, nilüfer nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

20. yy'dan önce duyulmamış bir Farsça terkiptir.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Sanskritçe, Bileşik kelime, Sanskritçe, Sanskritçe kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.