Nifak - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nifak Kelime Kökeni

Ar nifāḳ نفاق [#nfḳ III msd.] 1. İslam cemaati içinde ikilik çıkarma, 2. genelde bölücülük, hizipçilik (Aram nəpaḳ ןפק [#npḳ] her türlü çıkıntı, insan vücudunda çıkan ur veya tümör, dışkı ) Ar nafaḳ نفق [msd.] çıkma, çıkarma  nafaka

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça nfḳ kökünden gelen nifāḳ نفاق z "1. İslam cemaati içinde ikilik çıkarma, 2. genelde bölücülük, hizipçilik" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice npḳ kökünden gelen nəpaḳ ןפק z "her türlü çıkıntı, insan vücudunda çıkan ur veya tümör, dışkı" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Arapça nafaḳ نفق z "çıkma, çıkarma" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için nafaka maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça #nfḳ ve Aramice/İbranice #npḳ kökünün asli anlamı "çıkmak, çıkarmak"tır. Ancak Arapça fiil özgün kapsamını kaybederek "para harcamak, malını satmak, yeraltı tüneli" gibi özel anlamlar kazanmıştır. Özel İslami anlamın Aramiceden alındığına kesin nazarıyla bakılabilir.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Türeme, Arapça, Arapça masdar kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.