Nişadır

Fa nūşādur/nawşādur نوشادر amonyum klorür tozu << OFa anoşādur a.a. § OFa anoş 1. ölümsüz, 2. ölümsüzlük içkisi, iksir, nektar (Ave anaoşa ölümsüz ) OFa ādur ateş  nuş, ateş

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hızır Paşa, Müntehab-ı Şifa (1410 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça nūşādur veya nawşādur نوشادر z "amonyum klorür tozu" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen anoşādur sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) anoş "1. ölümsüz, 2. ölümsüzlük içkisi, iksir, nektar" (NOT: Orta Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde anaoşa "ölümsüz" sözcüğünden alıntıdır. ) ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) ādur "ateş" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için nuş, ateş maddelerine bakınız.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Aynı anlamda, Bileşik kelime, Avesta, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Nişadır ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play