Navlun - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Navlun Kelime Kökeni

Ar nawlūn نولون deniz nakliye ücreti EYun naûlon/naûlos ναῦλον/ναῦλος gemi yükü, kargo EYun naûs ναῦς gemi << HAvr *nāu-2 gemi  navigasyon

Tarihte En Eski Kaynak

navlūn/navlon [ Osmanlı Kanunnameleri (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça nawlūn نولون z "deniz nakliye ücreti" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca naûlon veya naûlos ναῦλον/ναῦλος z "gemi yükü, kargo" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca naûs ναῦς z "gemi" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *nāu-2 "gemi" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için navigasyon maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Navlun kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, navlun nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça nāẓir (bakan, bakıcı) sözcüğünün Arami kökenli eşdeğeridir. Siegmund Fraenkel, Die Aramäischen Fremdwörter im Arabischen 138. || "Kadınlar hamamında tellak" anlamı geç dönemde türemiştir. || Rusça natiraty (hamamda keselemek) Türkçeden alıntı olmalıdır.

Etiketler: Arapça, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.