Nargile

Fa nārgīla/nārgīl نارگيله/نارگيل 1. hindistan cevizi, 2. tütün içmekte kullanılan içi su dolu kap << OFa anārgēl hindistan cevizi ağacı ve meyvesi Sans nārīkela नारीकेल a.a.  nar<sup

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça nārgīla veya nārgīl نارگيله/نارگيل z "1. hindistan cevizi, 2. tütün içmekte kullanılan içi su dolu kap" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) anārgēl "hindistan cevizi ağacı ve meyvesi" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen nārīkela नारीकेल z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için nar<sup maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Eskiden hindistan cevizi kabuğundan yapıldığı için.

Kelime Telaffuzu

Nargile kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Nargile nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Sanskritçe, Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Nargile ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play