Nüsha

Ar nusχa ͭ نسخة [#nsχ mr.] bir belge veya kitabın kopyası, temize çekilmiş yazı Aram nusχā נֻסְחָא a.a. Akad nisχu resmi belge, kayıt Akad nasāχu çıkarmak, ekstresini almak  nesih

Tarihte En Eski Kaynak

nüsχat [ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça nsχ kökünden gelen nusχat نسخة z "bir belge veya kitabın kopyası, temize çekilmiş yazı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen nusχā נֻסְחָא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Akatça nisχu "resmi belge, kayıt" sözcüğünden alıntıdır. Akatça sözcük Akatça nasāχu "çıkarmak, ekstresini almak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için nesih maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Klein 418, Marcus Jastrow, Dictionary of the Targumim, Talmud Bavli etc. 916, Chicago Assyrian Dictionary 11.267.

Kelime Telaffuzu

Nüsha kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Nüsha nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça ism-i merre, Aramice ve Süryanice, Aynı anlamda, Akatça, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Nüsha ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play