Nümizmatik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nümizmatik Kelime Kökeni

Fr numismatique eski para uzmanlığı, meskûkat Lat numisma geçer akçe, resmi para +ikos EYun nómisma νόμισμα a.a. EYun nomízō νομίζω geçerli olmak, yasaya uygun olmak, resmi olmak +ma EYun nomós νομός yasa, töre  +nomi

Tarihte En Eski Kaynak

[ Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dergisi (1942) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca numismatique "eski para uzmanlığı, meskûkat" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince numisma "geçer akçe, resmi para" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen nómisma νόμισμα z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca nomízō νομίζω z "geçerli olmak, yasaya uygun olmak, resmi olmak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca nomós νομός z "yasa, töre" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +nomi maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.