Mutaf - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mutaf Kelime Kökeni

Fa mūytāb مويتاب 1. keçi kılından örülmüş çul vb., 2. bunu yapan kimse § Fa mūy موى kıl, saç (<< OFa mōd a.a. ) Fa tāb تاب ören, örgü Fa tāftan, tāb- تافتن, تاب iplik bükmek, eğirmek, örmek  tafta

Tarihte En Eski Kaynak

mutaf/muytab [ Osmanlı Kanunnameleri (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça mūytāb مويتاب z "1. keçi kılından örülmüş çul vb., 2. bunu yapan kimse" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça mūy موى z "kıl, saç" (NOT: Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen mōd sözcüğünden evrilmiştir. ) ve Farsça tāb تاب z "ören, örgü" sözcüklerinin bileşiğidir. Farsça sözcük Farsça tāftan, tāb- تافتن, تاب z "iplik bükmek, eğirmek, örmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tafta maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Mutaf kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, mutaf nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

17. yy'dan sonra dolaşımdan kalkmış bir sözcük iken Dil Devrimi esnasında öz Türkçe olduğu varsayımıyla yazı diline ithal edilmiştir.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.