Muslin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Muslin Kelime Kökeni

Fr mousseline tülbend İt mussolina [xvi] 1. Musullu, Musul'dan gelen, 2. Orta Doğu kökenli ince pamuklu kumaş, tülbend öz Mussolo Kuzey Irak'ta bir kent, Musul Ar al-Mawṣil الموصل a.a. Ar mawṣil [#wṣl iz/m.] yol çatı, kavşak  vasıl

Tarihte En Eski Kaynak

[ İlan-ı Ticaret: Osmanlı'dan Cumhuriyet'e İstanbul (1910) : Müslinden boyun atkıları ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca mousseline "tülbend" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca mussolina "1. Musullu, Musul'dan gelen, 2. Orta Doğu kökenli ince pamuklu kumaş, tülbend" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Mussolo "Kuzey Irak'ta bir kent, Musul" sözcüğünün dr. Bu sözcük Arapça aynı anlama gelen al-Mawṣil الموصل z özel adından alıntıdır. Bu sözcük Arapça wṣl kökünden gelen mawṣil "yol çatı, kavşak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için vasıl maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Mussolini soyadı “muslin ticaretiyle uğraşan” anlamındadır.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, Türeme, özel ad, Arapça, Türeme, Arapça, Arapça ism-i zaman ve mekân kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.