Murdar

Fa murdār مردار İslami kurallara göre kesilmemiş hayvan cesedi, dinen kirli sayılan her şey << OFa murdār leş, ceset OFa murdan, mīr- ölmek << EFa/Ave mar- a.a.  mert

Tarihte En Eski Kaynak

murdār [ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça murdār مردار z "İslami kurallara göre kesilmemiş hayvan cesedi, dinen kirli sayılan her şey" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) murdār "leş, ceset" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) murdan, mīr- "ölmek" fiilinden türetilmiştir. Orta Farsça fiil Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen mar- sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için mert maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Dissimilasyon eseri olan mundar biçimi 19. yy"dan itibaren kaydedilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Murdar kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Murdar nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Türeme, Eski Farsça ve Avesta, Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play