Muayede - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Muayede Kelime Kökeni

Ar muˁāyada ͭ معايدة [#ˁyd III msd.] bayramlaşma Ar ˁīd عيد bayram, özellikle Kurban Bayramı Aram ˁīd עיד [#ˁwd] yortu, festival, bayram Aram #ˁwd geri gelme, avdet etme, yineleme  avdet

Tarihte En Eski Kaynak

[ Sinan Paşa, Tazarrûname (1482) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ˁyd kökünden gelen muˁāyadat معايدة z "bayramlaşma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁīd عيد z "bayram, özellikle Kurban Bayramı" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice ˁwd kökünden gelen ˁīd עיד z "yortu, festival, bayram" sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük Aramice/Süryanice #ˁwd "geri gelme, avdet etme, yineleme" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için avdet maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Muayede kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, muayede nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça "bayram" anlamına gelen ˁīd - tıpkı kurban geleneği ve İbrahim-İshak efsanesi gibi - Aramiceden alıntıdır. Aramice sözcük esasen Arapça avdet ile eş kökenli olup, "her yıl tekerrür eden kutlama" anlamındadır.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça, Aramice ve Süryanice, Türeme, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.