Motif

Fr motif 1. itki, harekete geçiren şey, 2. bir resminveya her türlü sanat eserinin konusu, 3. desen << OLat motivum bir eylemin veya davranışın nedeni, itki Lat motivus harekete geçiren Lat mouēre, mot- hareket etmek, hareket ettirmek  mobil

Tarihte En Eski Kaynak

"dantela deseni" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]
"müzikte fikir veya tema" [ Yeni Mecmua: Çanakkale Fevkalade Nüshası (1918) : Onun için bir eser-i musiki, o fikr-i musikiyi ifade eden birtakım muayyen motiflerden teşekkül etmiştir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca motif "1. itki, harekete geçiren şey, 2. bir resminveya her türlü sanat eserinin konusu, 3. desen" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince motivum "bir eylemin veya davranışın nedeni, itki" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince motivus "harekete geçiren" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince mouēre, mot- "hareket etmek, hareket ettirmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mobil maddesine bakınız.

Ek Bilgi

motamot olarak aratınca çıkıyor.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır. Motif ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play