Mostra - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mostra Kelime Kökeni

İt mostra gösterme, gösteri, nümune İt mostrare göstermek << Lat monstrare belirtmek, göstermek Lat monere, monit- uyarmak, akıl vermek, yol göstermek  monitör

Tarihte En Eski Kaynak

mostra "örnek, nümune" [ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680 yılından önce) ]
mostralık "vitrin" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1898) : yan cebinde Hüsn-i İntihab mağazasının mostralığındaki kırmızı mendil ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca mostra "gösterme, gösteri, nümune" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca mostrare "göstermek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince monstrare "belirtmek, göstermek" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince monere, monit- "uyarmak, akıl vermek, yol göstermek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için monitör maddesine bakınız.

Etiketler: İtalyanca, Türeme, İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.