Moral - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Moral Kelime Kökeni

Fr morale [f.] 1. ahlakiyat, ahlak gücü, 2. ruh hali Fr moral [sf.] ahlaki, ahlaka ilişkin Lat moralis a.a. Lat mos, mor- mizaç, terbiye, ahlak +alis << HAvr *mō-s- HAvr *mē-1 ruhen eğilimi olmak

Tarihte En Eski Kaynak

moral [ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1898) ]
moralman "[Fr moralement] moral bakımından (zarf)" [ m (1953) : Yeşil beyazlı takım gün geçtikçe düzelmekte ve daha mühimmi moralman kendini toparlayabilmektedir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca morale "1. ahlakiyat, ahlak gücü, 2. ruh hali" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca moral "ahlaki, ahlaka ilişkin" sözcüğünün dişil (müennes, feminine) halidir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen moralis sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince mos, mor- "mizaç, terbiye, ahlak" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mō-s- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mē-1 "ruhen eğilimi olmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Moralman sözcüğünün "ruh hali" anlamında isim olarak kullanılması en az 1970'lerden beri yaygın olmakla birlikte, yazılı örnekleri enderdir.

Etiketler: Fransızca, dişil, Türeme, Fransızca, Arapça sıfat, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.