Mono+

Fr/İng mono+ +tek EYun mónos μόνος bir, tek, yalnız << HAvr *mon-wo- HAvr *men-4 küçük, az, tek

Tarihte En Eski Kaynak

monogami "[Fr monogamie] tek eşlilik" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]
monoksit "[Fr monoxyde] tek oksijen atomu içeren" [ c (1950) : karbon monoksit zehirlenmelerine karşı ]
monoteist "[Fr monothéiste] tek tanrıcı" [ m (1955) : Monoteist (tek tanrılı) bir idare sisteminden politeist (çok tanrılı) bir idare sistemine geçiş ]
monosit "[Fr monocyte] tek hücreli" [ m (1956) : Lenfositik lösemi, monositik lösemi ]
monokini "[İng monokini] tek parçalı mayo" [ m (1964) : Meksikalı gazeteciler sütyensiz bikiniler için yeni bir kelime uydurmuşlardır. Buna "monokini" adını vermişlerdir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen mono+ "tek" parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Eski Yunanca mónos μόνος z "bir, tek, yalnız" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mon-wo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *men-4 "küçük, az, tek" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Biçiminden ötürü.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İngilizce , Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Mono+ ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play