Moneter - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Moneter Kelime Kökeni

Fr monétaire parasal Lat moneta 1. yol gösteren, akıl veren, tanrıça Iuno'nun sıfatı 2. Roma darphanesi, darphane Lat monere yol göstermek, akıl vermek  monitör

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1959) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca monétaire "parasal" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince moneta "1. yol gösteren, akıl veren, tanrıça Iuno'nun sıfatı 2. Roma darphanesi, darphane" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince monere "yol göstermek, akıl vermek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için monitör maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Roma kentinin darphanesi Capitolinus tepesindeki Iuno tapınağı içinde bulunduğu için, bu tanrıçanın adıyla anılmıştır. Fransızca monnaie (metal para) > İngilizce money (her çeşit para) biçimleri Latince moneta sözcğünden alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.