Moderatör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Moderatör Kelime Kökeni

Fr modérateur yatıştırıcı Lat moderator a.a. +or Lat moderari yatıştırmak, ılımlılaştırmak, yumuşatmak, kavgayı önlemek +or Lat modus ölçü  mod

Tarihte En Eski Kaynak

"yavaşlatıcı" [ Meydan-Larousse (1969) ]
"televizyon tartışmasında hakem" [ m (1985) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca modérateur "yatıştırıcı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen moderator sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince moderari "yatıştırmak, ılımlılaştırmak, yumuşatmak, kavgayı önlemek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince modus "ölçü" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mod maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Dişil la mode (moda) biçimi 15. yy'da Fransızcada ortaya çıkmıştır. Karş. İtalyanca modo = Fransızca le mode (usul, yöntem, tarz).

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.