Modüle - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Modüle Kelime Kökeni

Fr moduler 1. müzikte ses perdesini değiştirmek, 2. bir elektromanyetik sinyali dalgalandırmak Lat modulari Lat modulus müzikte ölçü  modül

Tarihte En Eski Kaynak

modüle [ İkdam (gazete) (1899) : teganni edilen parçanın hangi tonlara modüle ettiğini göstermek için... ]
modülasyon [ İkdam (gazete) (1899) : bu suallerini armoni fenninin modülasyon (tadil) bahislerini bilip bilmediğimizi anlamak için sordukları müsteban oluyor. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca moduler "1. müzikte ses perdesini değiştirmek, 2. bir elektromanyetik sinyali dalgalandırmak" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince modulari fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince modulus "müzikte ölçü" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için modül maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Dişil la mode (moda) biçimi 15. yy'da Fransızcada ortaya çıkmıştır. Karş. İtalyanca modo = Fransızca le mode (usul, yöntem, tarz).

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.