Miyop - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Miyop Kelime Kökeni

Fr myope kısa görüşlü EYun myôps μυῶψ kısık gözlü § EYun mýō μύω kasmak, kısmak (EYun mýs kas ) EYun ops, opt- οψ, οπτ- göz  miyo+, optik

Tarihte En Eski Kaynak

miyop "kütahbîn" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca myope "kısa görüşlü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca myôps μυῶψ z "kısık gözlü" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca mýō μύω z "kasmak, kısmak" (NOT: Yunanca fiil Eski Yunanca mýs "kas" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) ve Eski Yunanca ops, opt- οψ, οπτ- z "göz" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için miyo+, optik maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Miyop kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, miyop nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Biçiminden ötürü.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Eşkökenlilik, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.