Misojin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Misojin Kelime Kökeni

Fr misogyne kadınlardan nefret etme EYun misogynía μισογυνία a.a. EYun mīsos µῖσος nefret eden EYun gynē γύνη kadın  mizantrop, jineko+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : kömürcü kayası, minekop, ispari, karagöz ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca misogyne "kadınlardan nefret etme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen misogynía μισογυνία z sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca mīsos µῖσος z "nefret eden" sözcüğünden alıntıdır. Eski Yunanca gynē γύνη z "kadın" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için mizantrop, jineko+ maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizcede misanthropic (insandan nefret eden) yanısıra, misandry (erkeklerden nefret etme), misomath (matematik sevmeyen), misogallic (Fransızlardan nefret eden), misopaedist (çocuk sevmeyen) gibi bileşikler kaydedilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.