Misil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Misil Kelime Kökeni

Ar mis̠l مثل [#ms̠l msd.] benzer, eş, gibi, örnek, eşdeğer Ar mas̠ala مثل [msd.] benzedi, gibi idi, örnek oldu, temsil etti, simgeledi (Aram #mtl מתל 1. gibi olma, benzeme, 2. simge ve örnekle anlatma Akad maşālu benzeme )

Tarihte En Eski Kaynak

misl [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ms̠l kökünden gelen mis̠l مثل z "benzer, eş, gibi, örnek, eşdeğer" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça mas̠ala مثل z "benzedi, gibi idi, örnek oldu, temsil etti, simgeledi" sözcüğünün masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice #mtl מתל z "1. gibi olma, benzeme, 2. simge ve örnekle anlatma" kökü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice kök Akatça maşālu "benzeme" sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Misil kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, misil nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Anlam ilişkisi için karş. Eski Yunanca ksenós (yolcu, yabancı, konuk).

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.