Mihrap

Ar miḥrāb محراب [#ḥrb ia.] camide ibadet yönünü belirten girinti Ar mḥrb محرب Sabai (İslamiyet-öncesi Yemen) tapınaklarında bir bölmenin adı Ar ḥarb حرب 1. savaşma, 2. Sabai dininde bir tür ibadet  harp<sup

Tarihte En Eski Kaynak

[ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥrb kökünden gelen miḥrāb محراب z "camide ibadet yönünü belirten girinti" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça mḥrb محرب z "Sabai (İslamiyet-öncesi Yemen) tapınaklarında bir bölmenin adı" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Arapça ḥarb حرب z "1. savaşma, 2. Sabai dininde bir tür ibadet" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için harp<sup maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Eski bir Güney Arap diyalektinden alınmıştır.

Kelime Telaffuzu

Mihrap kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Mihrap nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça ism-i alet, Eşkökenlilik, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Mihrap ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play